تازه های مهندسی پزشکی

0

هدبند الکترونیکی Cefaly : گجتی جالب برای درمان و تسکین سردردهای میگرنی


با استفاده از تحریک الکترونیکی برای مغز در جهت درمان میگرن، راهی برای جایگزینی درمانهای قبلی پیدا شده است. درمانهایی که با مدیریت پیچیده ی جریان های الکتریکی همراه بوده و توسط دستگاه های بسیار حجیم و پیچیده و یا حتی جایگذاری الکترود هایی توسط جراحی همراه بوده است. Cefaly یک هدبند شارژی است که اخیراً توسط مؤسسه غذا و داروی آمریکا مورد تأیید قرار گرفته و ادعا شده است که نه تنها میگرن را درمان می کند، بلکه از آن جلوگیری نیز می کند.
هدبند Cefaly  به وسیله یک الکترود خود چسبی که با دو عدد باتری قلمی سایز AA کار میکند، بر روی پیشانی قرار می گیرد. این هدبند تری ژمینال ها (اعصاب سه قلو) را از طریق پوست تحریک الکترونیکی کرده و اینکار باعث کاهش درد هنگام حمله شده و در دراز مدت کمک به کاهش فرکانس حملات می کند.
برای مصارف درمانی در طول میگرن، Cefaly از تحریک عصبی با فرکانس بالا استفاده می کند، که منجر به  محدود شدن سیگنال های درد در مرکز می شود. برای مصارف پیشگیرانه، که برای افرادی با سردرد های منظم پیشنهاد می شود، Cefaly از تحریک با فرکانس پائین استفاده می کند که باعث تغییر آستانه شروع میگرن شده به نحوی که رسیدن به آن سخت تر شده و سردرد ها کم درد تر می شوند، و در طولانی مدت باعث از بین رفتن کلی آنها می شود.

با توجه به اعلام این شرکت، بیماران در حال پوشیدن این سخت افزار می توانند احساس سبکی کنند. به گفته آنها، امواج الکترومغناطیسی منتشر شده از این دستگاه بسیار ضعیف تر از آن چیزی است که بیماران از تلویزیون دریافت میکنند.
برای مصارف پیشگیرانه، هدبند  Cefaly باید در بازه های بیست دقیقه ای پوشیده شود. با فشار دادن یک دکمه این بازه شروع شده به طوری که شدت امواج به تدریج و با گذشت زمان زیاد خواهد شد. هدف از این کار ایجاد یک آستانه تحمل برای احساس و به تبع آن آستانه میگرن در مغز است. که البته گر این احساس بیش از حد زیاد شود، با فشردن دگمه میتوان شدت آن را کم کرد.
فکر مثبت از فیزیوتراپی هم موثرتر است

درباره تاثیر مغز روی بدن هرچه بگوییم کم گفته‌ایم.
محققان در آخرین تحقیقات دریافتند
که آنچه در ذهن افراد می‌گذرد،
حتی روی دردهای آرتروزی هم می‌تواند تاثیر بگذارد.

ساینس دیلی در این مورد نوشته است
که فعالیت ذهنی مثبت،
می‌تواند دردهای مفصلی را کم کند
و حتی از فیزیوتراپی هم تاثیرگذارتر باشد.

محققان در این بررسی،
با کمک یک گوشی هدفون،
افراد را در معرض موسیقی آرامی قرار دادند و حین پخش موسیقی،
رایحه لیمو و عطر رز را هم همراه با نوری ملایم در فضا پخش کردند.
آنها از افراد خواستند که به موسیقی گوش کنند
و فکرهای مثبت را در ذهنشان بپرورانند

و جالب اینجا بود که با این تمرین،
درد 85 درصد افراد آرام گرفت.

به همین دلیل محققان توصیه می‌کنند
که برای آرام کردن دردهای مفصلی و عضلانی، چشم‌هایتان را ببندید و کمی مثبت فکر کنید.


پاسخ دهید