دستگاههای چشم پزشکی

0

ارب اسکن(Orbscan) وPentacam:
به وسیله این دستگاه ، توپوگرافی قرنیه یعنی ساخـتمان کـلی قـرنـیـه شـامل قدرت سطحی ، ضـخـامت و شکل قسمت جلوئی و خلفی آن مشخص می شود. این روش یکی از تکنیک هایی است که می تواند قسمت خلفی قرنیه را نیز مورد ارزیابی قرار دهد.

پاکی متری:

پاکی متری وسیله ای اولتراسونیک برای اندازه گیری ضخامت قرنیه است.با این وسیله ضخامت قرنیه در مرکز و 8 نقطه اندازه گیری میشود.یکی از کاربردهای پکی متری ، بررسی پیش از عمل لیزیک می باشد. با پکی متری می توان حدأکثر ضخامت قابل برداشت توسط لیزر اگزایمر را در جریان عمل لیزیک تخمین زد.
پروب مدادی شکلی که در تصویر دیده می شود پروب اولتراسونیک نام دارد.

 پاکی متری روشی است که در آن با استفاده از امواج مافوق صوت ضخامت قرنیه اندازه گرفته می شود. پاکی متری یک اقدام اساسی و اصلی قبل از انجام جراحی های عیوب انکساری مانند لیزیک است زیرا در این قبیل جراحی ها قسمتی از بافت قرنیه برداشته می شود.

توپوگرافی:
در این روش با فرستادن حلقه های نورانی به سطح قرنیه و سپس دریافت بازتاب این حلقه ها و آنالیز اطلاعات دریافت شده و بررسی نقشه توپوگرافی می توان هر اختلالی در قرنیه مانند کراتوکونوس (قوز قرنیه) ، اسکار در قرنیه و همچنین انحنای قرنیه را مشخص کرد. این روش یک اقدام اصلی برای افرادی است که می خواهند تحت عمل جراحی تصحیح عیوب انکساری مانند لیزیک قرار گیرند. همچنین ممکن است در پی گیری پس از عمل در بعضی از افراد نیز مورد نیاز باشد.

توپوگرافی وسیله ای برای بررسی قدرت و شکل قـرنـیـه است. بـه وسیـله تـوپـوگـرافـی بـا تـصـاویری کـه بـه طـریقـه کـامپیـوتری پـردازش شده‌اند می توان قدرت انکساری قرنیه ، وجود و مـقـدار آسـتیـگمـاتـیـسم و مـحـور آن و وجـود آستیگماتـیـسـم نـامـنـظـم بـه خـصوص کراتوکونوس را بررسی کرد. مهمترین کاربرد تـوپـوگـرافـی در بـررسـی قـبل و بـعـد از اعـمـال انکساری نظیرRK ، PRK وLASIK ‌است. دستگاه تـوپـوگـرافـی حلقـه هـای نـورانی بر سطح قرنیه می‌تاباند که دستگاه کامپیوتر همراه آن از روی بازتاب شکل این حلقه ها به قدرت انکساری قرنیه در نقاط مختلف آن پی می برد. قدرت های مـخـتـلـف سطـح قــرنیـه بـه صـورت رنـگ هـای مختلف طراحی و مشخص می شود که باعث سهولت در تشخیص بیماری های مختلف قرنیه می شود. انجام توپوگرافی قبل از عمل برای آن است که بیماری های مختلف به خصوص اگر آستیگماتیسم نامنظم یا قوز قرنیه وجود داشته باشد تشخیص داده شود.

کونفواسکن:
از این تکنیک می توان برای بررسی قرنیه پیش از اعمال جراحی ، تشخیص زودهنگام کراتوکونوس یا قوز قرنیه ، بررسی سلامت اندوتلیال (داخلی ترین لایه قرنیه) ، تعیین عمق لایه ای از سطح قرنیه که در بعضی از جراحی ها کنارزده می شود و بررسی لایه اپیتلیال (سطحی ترین لایه قرنیه) استفاده کرد.

تونومتر­غیرتماسی:

از این وسیله بدون نیاز به بی حسی و رنگ آمیزی قرنیه چشم جهت اندازه گیری فشار چشم استفاده می شود. از آنجا که بیشتر پزشکان برای اندازه گیری فشار چشم از تونومتر تماسی استفاده می کنند و تونومتر تماسی نیاز به بی حسی چشم و رنگ آمیزی قرنیه با فلوئورسئین دارد ، بسیاری از بیماران مانند کودکان و افراد مسن همکاری خوبی ندارند و این امر باعث خطا در اندازه گیری فشار چشم می شود. ولی در تونومتر غیر تماسی نیازی به بی حسی و رنگ آمیزی قرنیه نیست و به راحتی از آن برای اندازه گیری فشار چشم تمامی بیماران می توان استفاده کرد. از آنجا که که بالا بودن فشار چشم یا همان آب سیاه پدیده بسیار خطرناکی است و عدم درمان مناسب و به موقع در این زمینه منجر به نابینایی می شود ، توصیه می گردد افراد عادی حداقل سالی یک بار و افراد با سابقه خانوادگی آب سیاه حداقل شش ماه یک بار به بررسی فشار چشم خود بپردازند.

لنزمتر:(Lensmeter)
لنزمتر (Lensmeter) ، دستگاهی است که به وسیله‌ آن توان ، محور و مقدار منشور یک عدسی تعیین می شود و یکی از وسایل ضروری هر مؤسسه عینک سازی است و در مدل‌های گوناگون یا با نام های تجاری از قبیل: لنزومتر ، فراکسیونومتر و فوکومتر یافت می شود و در یک تعریف کلی می توان گفت: این گونه لنزمتر های دستی ، دارای حدوداً یک صد و پنجاه قطعه مکانیکی با عملکردها و حساسیت های مختلف و تقریباً دارای پانزده عنصر اپتیکی که شامل عدسی هایی با ضریب شکست های بسیارحساس و آینه‌ انعکاسی ، خط کش مدرج و حدود چهار عدد شیشه‌‌ رتیکول بسیار دقیق باشند و در بعضی از لنزمتر های جدید ، مقدار درصد جذب اشعه‌ی ماوراء بنفش(UV) و عدد آبه‌(Abbe) عدسی را هم می توان مشاهده کرد. بعضی از لنزمتر ها اتوماتیک و دیجیتالی(Autolensmeter) هستند و توان عدسی به صورت پرینت (چاپ شده) از دستگاه خارج می شود و از 0/12 الی 30 دیوپتر را می توان اندازه گیری کرد. در بعضی از لنزمترها ، توان عدسی از داخل و بعضی دیگر از بیرون خوانده می شود. از انواع دیگر این دستگاه ، می توان از لنزمترهای تلویزیونی نام برد که صفحه‌ نمایشگر تعیین محور و توان عدسی از بیرون قابل روِیت است. بعضی دیگر دستی هستند که نوع دستی آن بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

پریمتری:
پـریمتـری روشـی جهـت بـررسی میـزان بینـایـی است. انجام این تست به صورت کامپیوتری دارای دقت و سرعت بالایی است و انجام پریمتری در بیماری های مختلف چشم به ویژه در گلوکوم (آب سیاه) و بیماری های عصب اپتیک کمک شایانی می کند. به کمک روش پریمتری اختلال میدان دید ناشی از بیماری‌های شبکیه ، عصب بینائی و مسیر بینائی داخل جمجمه‌ای را تشخیص داده و پیگیری می‌کنند. باید توجه داشت که این آزمون به پاسخ‌های فرد وابسته است. دو روش اصلی برای پریمتری وجود دارد که به استاتیک و کینتیک معروف است.
در پریمتری استاتیک (ثابت) ، ابتدا یک نور ضعیف را در محلی خاص نشان می‌دهند ، اگر دیده نشد (بدون حرکت دادن محل نور) شدت نور را افزایش می‌دهند تا اینکه فرد آن را ببیند ؛ این را آستانه آن محل می‌گویند. این کار را در نقاط مختلف تکرار کرده و حساسیت نوری نقاط­مختلف­رابا­هم­مقایسه­می‌کنند.
در  پـریمتـری کینتیـک (متحـرک) ، شیء آزمودنی (با اندازه و روشنی ثابت) را در محورهای مختلف از محیط به مرکز میدان دید می‌آورند تا اینکه در هر محور فرد آن را ببیند. این نقاط سر حد بینایی را به هم وصل می‌کنند تا یک ایزوپتر(lsopter) به‌دست آید (در داخل ایزوپتر ، آن هدف را می‌توان دید و در خارج آن خیر.) هر چه ایزوپتر بزرگتر باشد ، میدان دید بهتر است. هر چه روشنائی شیء آزمون بیشتر باشد و اندازه شیء آزمون بزرگتر باشد ، ایزوپتر ترسیمی برای آن شیء بزرگتر است. ‌سه روش فرعی نیز برای پـریمتـری وجود دارد که شامل صفحه مماسیTangent Screen پریمتر گولدمن و پریمترهای خودکار کامپیوتری است. صفحه مماسی ساده‌ترین وسیله پریمتری است. در این روش از سنجاق‌های سفید روی یک چوب سیاه استفاده می‌شود که در برابر یک صفحه سیاه نشان داده می‌شوند. این روش 30 درجه مرکزی میدان بینایی را بررسی می‌کند. ‌در پـریمتـر گـولـدمـن ، ‌بیمـار در بـرابـر نیمکره سفید توخالی می‌نشیند و سپس میدان دید او توسط نقاط نورانی که شدت و اندازه آن ها قـابل تـنـظـیـم اسـت به هر دو روش استاتیک و کـیـنـتـیـک بـررسی و تـرسیم می‌شود. در روش پــریـمـتـرهای خـودکـار کـامـپـیـوتـری به کـمک کامپیوتر حساسیت آستانه هر نقطه از میدان دید (پـریـمـتـری استـاتـیک) را بــه دقـت بـه‌صـورت اعدادی مشخص می‌کنند. این دستگاه می‌تواند پـریـمـتـری بـیـمار را به‌صورت نمودارهایی که حاصل اتصال نقاط مشابه (از نظر حساسیت) به ‌هم است ، نشان دهد و همچنین نتیجه پریمتری بیمار را در حافظه خود نگه دارد.

Visuca:

این وسیله جهت عکس برداری از شبکیه با کیفیت تصویر فوق العاده به کار می‌رود. تنوع در تولید این دستگاه به پزشک این توانایی را می‌دهد کــه دسـتـگـاه را بـا قـابـلـیـت‌هـای عکس‌بـرداری ، فلورسان یا آنژیوگرافی انتخاب کند.

طراحی این وسیله به گونه ای است که فضای کمی را اشغال کند و طیف وسیعی از عملکرد، از گـرفتـن تصـاویـر تـا آنـالیز را انجام دهد، که این مساله باعث بهینه شدن فرایند معاینه و تشخیص می شود.

خصوصیات فنی آن عبارتند از:
‌- گرفتن تصویر با زاویه میدان 30 و ‌45 درجه
‌- گرفتن تصویر در حالات مختلف رنگی ، عاری از نور قرمز ، آبی و قرمز. همچنین تصاویر از ناحیه قدامی و آنژیوگرافی فلورسان
‌- فیلترهایFA از نوع محرکexciter و مانع  barrier و فیلترهایIR , UV از نوعbarrier
‌- فاصله زمانی گرفتن تصاویر 2-1/5 ثانیه
‌- قطر مردمک 4mmd‌ 
‌- فاصله کاری 40mm
‌- سنسور گرفتن تصویر 5megapixels CCD
‌- سیستم عامل  Windows XP Professional
‌- هارد دیسک با ظرفیت ذخیره تا 60 تصویر
‌- ابعاد دستگاهL*W*H mm) 480*410*670)
وزن دستگاه 30Kg‌

VisanteOmni:

به عنوان اولین سیستمی که تکنولوژی های پیشرفتهOCT وPlacido disk را با هم ترکیب کرده است ، این دستگاه دریچه ای جدید برای ارزیابی قرنیه و ناحیه قدامی گشوده است.
Visante Omni ‌قابلیت تبادل اطلاعات با توپوگرافیAtlas مدل 9000 را دارا است. با فراهم کردن امکان توپوگرافی و آنالیز پاکی متری جامع ، وسیله ای قدرتمند برای درمان بیماران مبتلا به عیوب انکساری بوده ، همچنین به طور مؤثر برای استفاده در کاربردهای مربوط به بیماری های آب مروارید و آب سیاه تطبیق یافته است.

Visante OCT

این دستگاه برای تصویربرداری از ناحیه قدامی چشم و همچنین بیومتری به کار می‌رود.تصاویر منحصر به فرد با رزولوشن بالا ، امکان اندازه گیری های دقیق را فراهم آورده و در نتیجه­ابزاری بسیار مؤثر برای معاینه و درمان است.
Visante OCT عملکردی بهینه دارد و کارکردن با آن ساده بوده و بسیاری از مراحل کار به صورت خودکار انجام می پذیرد.
مشخصات فنی آن عبارتند از:
الف- اسکن ناحیه قدامی:
‌- محدودهmm 6*16
‌- اسکن به صورت تک خطی ، دوخطی و چهارخطی
‌- قابل تنظیم با میزان افزایش 1 درجه
‌- 256 A-scan در خط
ب- نقشه پاکی متری:
‌- محدوده
‌- الگوی اسکن قابل تنظیم 8 خطی
‌- نقشه ناحیه ای با مقادیر مینیمم ، ماکزیمم و متوسط
‌-128 A-scan  در خط

ج- اسکن قرنیه:
‌-محدوده mm 3*10
‌- قابل تنظیم با میزان افزایش 1 درجه
‌- 512 A-scan در خط

StratusOCT

ایـن دستگـاه که از نور با فرکانس نزدیک به مادون قرمز استفاده می کنند ، جهت تصویربرداری از فوندوس ، تهیه نقشه های مرتبط با آنالیزRNFL و تهیه تصویر سطح مقطعی از لایه های شبکیه همراه با ارائه ضخامت آن به کار می­رود.
Stratus OCT لایه های شبکیه را با رزولوشن بالا نمایان می سازد که پزشک را در معاینه ، درمان و بررسی مداوم بیمارهای شبکیه به طور مؤثر یاری می رساند.
مشخصات فنی آن عبارتند از:
الف) تصویربرداری توموگرافیک:
رزولوشن محوری/افقی کمتر از ١٠m
سرعت اسکن  A-scans ۴٠٠در ثانیه
انجام اسکن با روش های خطی، دایره ای ، حلقه های هم مرکز و خطوط شعاعی
پیکسل قابل تنظیم از (افقی ١٢٨*۱۰۲۴ محوری) تا (افقی ٧۶٨*۱۰۲۴ محوری)
ب) تصویربرداری از فوندوس:
میدان دید 26*5/20
تصویر CCD
حداقل قطر مردمک 3/2mm

اسلیت­لمپ(Slitlamp)
از این وسیله برای بررسی بیماری های سطح قدامی چشم استفاده می شود. با این وسیله معاینه کننده می تواند اجزای چشم شامل پلک ها ، مجاری اشکی ، ملتحمه ، قرنیه ، عدسی ، زلالیه ، زجاجیه و حتی با امکانات جانبی شبکیه را نیز بررسی کند. با این وسیله طیف وسیعی از بیماری های اجزای نام برده چشم را می توان تشخیص داد. بیشتـریـن کـاربـرد ایـن وسیلـه تشخیـص کـدورت هـای مـدیـاهـای شفـاف چشم مانند اختلالات قرنیه و آب مروارید و حتی آب سیاه است و در مدل های مختلف وجود دارد.

Slitlamp115
این Slit Lamp هر دو مشخصه عملکرد اپتیکی فوق العاده و سادگی استفاده را یک جا ارائه می دهد. با استفاده از این دستگاه می توان تمام معاینات متداول و نیز جایگذاری لنزهای طبی را با راحتی بسیار انجام دادامکـان تنظیمات مختلف Slit پزشک را قادر می سازد که بسیاری از تکنیک های نوردهی را به کار ببرد. همچنین انتقال بالای اجزای سیستم اپتیکی آن به طور قابل ملاحظه ای در معرض تابش نور قرار گرفتن بیمار حین معاینه را کاهش می دهد. با استفاده از این وسیله چشم های بیمار به طور مؤثری در برابر تشعشعات مضر UV و IR مطابق با استاندارد 10939ISO محافظت می شود.

خصوصیات فنی آن عبارتند از:
بزرگنمایی 12x ، 8x و 20x با عدسی چشمی 10x
قطر میدان دید 25-mm 10
بزرگنمای عدسی چشمی 10x
عرض تصویرSlit به صورت پیوسته از 0 تا 14 میلی متر
طول تصویرSlit در مراحل 14 – 8 – 3/5 – 0/5 میلی متر به صورت پیوسته 14-1 میلی متر
چرخش تصویر Slit به صورت پیوسته 90±درجه
مسافت کاری آزاد 73 میلی متر
حرکت پایه 30mm (عمودی)، 110mm (جانبی)، 90mm (محوری)
حرکت عمودی هدرستmm 59

Slitlamp120
این Slit Lamp یک وسیله تشخیص چند کاره است. این دستگاه دو ویژگی عملکرد اپتیکی فوق العاده و راحتی استفاده را برای تشخیص دقیق بیماری ها در نواحی قدامی ، زجاجی و انتهایی چشم فراهم می آوردهمچنین به دلیل انتقال اپتیکی بالا ، چشم بیمار می تواند با شدت نور پایین تری مورد معاینه قرار بگیرد. لازم به ذکر است که با اضافه کردن وسایل جانبی ، امکان مستندسازی دیجیتال به سرعت فراهم می آید که به پزشک این امکان را می دهد که یافته های خود را به صورت شفاف و قابل فهم با استفاده از تصاویر به دست آمده برای بیمار شرح دهد.

مشخصات فنی آن عبارتند از:
بزرگنمایی 32x , 20x , 12x , 8x , 5x با عدسی چشمی 10x و بزرگنمایی 40x , 25x , 16x , 10x , 6x با عدسی چشمی 12/5x
قطر میدان دیدmm 40-6 با عدسی چشمی 10x و قطر میدان دیدmm-5 با عدسی چشمی 12/5x
بــزرگـنـمـایی عـدسی چشمـی بـه صـورت انتخابیx یا 12/5x
عرض تصویر Slit به صورت پیوسته از 0 تا 14 میلی متر
مسافت کاری آزاد 65 میلی متر
چرخش تصویرSlit به صورت پیوسته 90± درجه
حـرکـت پـایه 30mm (عمودی) ، 110mm (جانبی) ، 90mm (محوری(
حرکت عمودی هدرست mm 59
 Slit lamp130
چند کاره بودن ویژگی اصلی اینSlit Lamp است کـه با دارا بـودن طـیـف وسـیـعـی از توانمندی ها پزشک را قادر به انجام درمان جامع چشم های بیمار می سازد. ترکیبی از سیستم کارکرد پیشرفته که در طراحی آن راحتی کاربر در نظر گرفته شده است ، مشاهده با کنتراست بالا و سـیـستـم مـسـتند سازی پـیشرفته ، باعث تشخیص بیماری با قابلیت اطمینان بالا می شود.
این وسیله به صورت انتخابی قابلیت مجهز شدن به تجهیزات جانبی مختلفی را دارا است که از آن جمله ، وسایل مورد نیاز برای لیزر درمانی هستند.
خصوصیات فنی آن عبارتند از:
بـزرگـنـمـایی 32x , 20x , 12x , 8x , 5x با عدسی چشمی 10x و بزرگنمایی 40x , 25x , 16x , 10x , 6x با عدسی چشمی 12/5x
قطر میدان دیدmm 40-6 با عدسی چشمی 10x و  mm 31-5 با عدسی چشمی 12/5x
بـزرگـنـمـایـی عـدسـی چـشـمـی به صورت انتخابی 10x یا 12/5x
عـرض تـصـویـرSlit بـه صورت پیوسته ازmm 0-14
مسافت کاری آزادmm 66
چرخش تصویرSlit به صورت پیوسته 90 درجه
حرکت پایه 30mm (عمودی) ، 110mm (جانبی) ، 90mm (محوری(
حرکت عمودی mm 59

Trabectome

Trabectome وسیله ای برای جراحی با حداقل برش برای درمان گلوکومایopen angle است. این وسیله یک تکه از شبکه (trabecular (trabecular meshwork را با دقت و احتیاط برداشته و امکان دسترسی مجدد به مسیرهایdrainage طبیعی چشم را فراهم می سازد.نوک و سر این وسیله دارای قوس است و هندپیس یک بار مصرف آن قابلیت یکی کردن پالس دوقطبی الکترو جراحیelectro-surgical باirrigation وaspiration را دارد. روی میز آن کنترل های ژنراتور فرکانس بالا ، یونیتIrrigation / Aspiration و کنترل پدال پایی 3 مرحله ای وجود دارد.

ویژگی های دستگاه:

بازگرداندن بالانس و تعادل طبیعی سیالات چشم
حداقل برش
برداشتن امن و مطمئن شبکهtrabecular و دیواره داخلی کانالschlemm
امکان دسترسی مستقیم به کانال های برونریزoutflow channels
کاربرد آسان
خطر بسیار کم برای بیمار
ساده تر بودن از سایر درمان های سنتی
برش بسیار کوچک قرنیه برای جراحی قسمت قدامی
عدم نیاز به دستکاری ملتحمه (conjunctiva) و صلبیه(sclera)
حداقل عوارض بعد از عمل
عدم ممانعت از اصول و شیوه های فیلترینگ استاندارد

گلوکوما
از این دستگاه برای تصویربرداری غیر تهاجمی از بافت های متفاوت چشم در اتاق قدامی و اتاق خلفی استفاده می شود (مثل قرنیه و شبکیه). با استفاده از نرم افزار تحلیلی همراه با دستگاه می توان پارامتر های متفاوتی را از این تصاویر به دست آورد. این دستگاه به صورت پـرتـابـل هـم قـابـل استفـاده است و ماژول های متعددی همراه با دستگاه قابل استفاده است که از هـر کـدام از آن هـا بـرای تصـویـربـرداری بـافـت خـاصی از چشم استفاده می شود. مشخصات فنی آن عبارتند از:

رزولوشن: CCD 5/3 مگاپیکسل
ضبط ویدئو: 460*480
میدان دید: 40 درجه
فاصله کاری: 43 میلی متر
محدوده جبران: 30- تا 30 دیوپتر
تعداد ماژول ها: 5

سیستم­تصویربرداری­دیجیتال:

یک سیستم تصویربرداری دیجیتالی کامل با آنژیوگرافی فلورسئین است که یک پرینتر هم بر روی آن سوار است. با وجود قابلیت شبکه ، این سـیسـتـم قـوی بــرای مـراقـبـت هـای اولـیه در بیمارستان ها و اتاق های عمل بسیار ایده آل و مطلوب است.
مشخصات فنی:
صـفـحـهLCD بـزرگ بـا قـدرت نـمایـش ویدئویی همزمان
سه دوربین ویدئوییCCD سبک با 5 لنز قابل تعویض
– DVD-RAM دوتایی برای پشتیبانیbackup آسان
تا 130 درجه میدان دید
کنترل و پدال پایی 3 کاره برای تنظیم آسان شدت نور و فوکوس
پرینتر رنگی

کراتومتر

کـراتـومـتـر وسیـلـه ای است که متخصصان حـفـاظـت از چـشـم بـرای انـدازه گـیـری انـحنا و بازتاب سطح قدامی قرنیه از آن استفاده می کنند. کراتومتر که گاهی افتالمومتر نیز نـامـیـده مـی شـود ، در ابـتـدا بـرای تـشـخـیـص­آستـیـگمـاتـیـسم و تـعـیین درجه و درمان آسـتـیـگـمـاتیسم استفاده می شد. آستیگماتیسم وضعیتی برای چشم است که قرنیه یا عدسی بد شکل شده و سبب مشکلات بینایی می شود.نخستین کراتومتر در اواخر قرن 19 در یک تلاش مشترک با چشم پزشک فرانسوی(Louis mile Javal) که بنیان گذار و رئیس آزمایشگاه چشم پزشکی در دانشگاه سوربن پاریس بود و شریک و شاگرد سابقش ، Hjalmar Schiotz اختراع شد.

کـراتـومـتـرهای امـروزی از سنـسـورهای نوری و تـکنولـوژی کامپیوتـری بـرای انـدازه گیـری تطبیـق و کنتراست قرنیه در برابر مقدارهای از قبل تعیین شده استفاده می کنند. مقدارهای تعیین شده توسط کراتومتر ، مقدارهای “کراتومتریک” نامیده می شوند و متخصصان حفاظت از چشم را قادر می سازند که وجود و درجه آستیگماتیسم را تعیین کنند. دو نوع آستیگماتیسم وجود دارد: رایج ترین آن بد شکلی قرنیه است اما گاهی عدسی که در پشت قرنیه است نیز می تواند بد شکل شود. یک قرنیه طبیعی کروی است ولی در نمونه های آستیگماتیسم ، قرنیه دوک مانند است. کراتومتر در درجات (زوایای) متفاوت قرنیه را اندازه گیری کرده و به تعیین یک نسخه اصلاح کننده مناسب ، درجه اصلاح و اینکه عدسی های مقعر و محدب نیازمند بازگرداندن دید به یک سطح قابل قبول هستند ، کمک می کند.همچنین یک کراتومتر بارها در پروسه های خاص عمل جراحی ، برای کمک به جراح چشم استفاده می شود. استفاده کننده کراتومتر یک چراغLED به عنوان نقطه کانونی برای مریض و انکسار زوایا (منتها درجات) مناسب ، آماده می کند که جراح را قادر می سازد در طی آب مروارید و دیگر جراحی های اصلاحی چشم ، برش های دقیقی ایجاد کند. همانگونه که کراتومتر با تکنولوژی تکامل می یابد ، سایر ابزارها و جریاناتی که جهت حفاظت از چشم انجام می شود نیز توسعه می یابد. امروزه نه تنها بـرای متخصصـان حفـاظـت از چشـم تعییـن دلیل اصلی مشکلات بینایی امکان پذیر نیست ، بلکه تصحیح بسیاری از شرایط مؤثر بر سلامت بینایی و چشم از طریق جراحی­نیز­امکان­پذیرنیست
یک کراتومتر روابطی را بین اندازه شیء(O) ، تصویر شیء(I) ، فاصله بین سطح انعکاسی و شیء(d) و شعاع سطح انعکاسی(R) به کار می برد. اگر سه تا از این متغیرها معلوم باشند (یا ثابت باشند) ، چهارمی با استفاده­از­رابطه­dI/O2=Rبه­دست­می­آید.
روش های مجزایی برای تعیینR وجود دارد. کراتومترهای نوع ژاوال-شیتز اندازه تصویر ثابتی دارند که معمولا در آن ها دو حالت دیده می شود ، در حالی که کراتومترهای بوش اند لومب اندازه تصویر ثابت و در عین حال یک حالتی دارند.

کراتومترهای­ژاوال-شیتز

کراتومتر ژاوال- شیتز یک دستگاه دو وضعیتی است در آن یک تصویر ثابت با اندازه دو برابر و اندازه شیء قابل تنظیم برای تعیین شعاع انحنا سطح انعکاسی به کار می رود. برای این منظور از دو مایر روشن استفاده می شود. یکی از آن ها یک چهارگوش قرمز و دیگری به صورت طرحی از یک پلکان سبز رنگ است که در کناره­های­دستگاه­در­فاصله­ثابتی­از­چشم­تنظیم­می­شوند.
با حرکت دادن مایرها در طول مسیر ریل مانند و تغییر فاصله بین آن دو می توان اندازه تصویر را تنظیم کرد. به واسطه یک منشور ولاستون که باعث می شود هر یک از تصاویر کناری با هم در یک ردیف (سطح) قرار گیرند ، تصویر منعکس شده دو برابر می شود. هر نوع حرکتی از چشم می تواند تصویر را به همان بزرگی و راستا جا به جا کند.

کراتومترهای­بوش­اندلومب

کـراتـومتـر بـوش اند لـومب ، کراتومتری تک حالتی است که بر مبنای تفاسیری از ترکیب های دیوپتری می دهد کار می کند. این نوع با کراتومترهای ژاوال-شیتز در این که اندازه شیء ثابت ولی اندازه تصویر متغیر است ، تفاوت دارند. در این کراتومترها پرتوهای منعکس شده از میان صفحه ای با چهار روزنه که دو تای آن ها برای فوکوس کردن مایرها در فاصله کانونی تلسکوپ دستگاه و دو تای دیگر برای ترکیب منشور دو تایی به کار می روند ، عبور می کنند  ایـن وسیله بر مبنای طراحی های هلمولتز که منشورها در یک ردیف به صورت عمودی و افقی حرکت می کنند ، پایه گذاری شده است که این خود باعث ایجاد دو تصویر قابل تنظیم ، یکی در بالا و دیگری در سمت چپ تصویر اصلی می شود. با تنظیم کردن فاصله بین آی پیس و منشور می توان قدرت مؤثر این منشورها را تغییر داد. وقتی که این فاصله کاهش یابد ، قدرت مؤثر منشوری نیز کاهش می یابد و این خود باعث کاهش اندازه تصویر در طول مسیر نسبی منشور می شود. حرکت دوباره می تواند تصویر را به حالت اولیه اش نزدیکتر کند. افزایش فاصله میان آی پیس و منشور باعث افزایش قدرت منشوری می شود. چون در هر ستونی که با دیگری تنظیم می شود دو منشور وجود دارد ، قدرت در محورهای بزرگ و کوچک می تواند به طور مستقل و بدون تنظیم موقعیت و جهت دستگاه اندازه گیری شود. کراتومترهای بوش اند لومب برای تبدیل اندازه های به دست آمده از سطح قرنیه به مقدار دیوپتری ، فرمول عمومی عدسی ها را به کار می برند وn را 1/335 فرض می کنند. این مقدار فرضی دربردارنده بخشی کوچک ولی در عین حال مهم از قدرت منفی سطح خلفی قرنیه است که این فرمول هم باعث خواندن قدرت انکساری )بر حسب دیوپتر) و هم شعاع انحنا (بر حسب میلیمتر) می شود

پاسخ دهید