دستگاه شیکر

1

در آزمایشگاه چندین نوع تجهیزات وجود دارد که در پروژه های تحقیقاتی و توسعه ی متفاوتی و همچنین کنترل و آماده سازی مواد شیمیایی به کار گرفته می شوند، از شیکر آزمایشگاهی برای انجام آزمایش ها و همچنین مخلوط کردن و یا هم زدن مایعات استفاده می گردد.
در انجام انواع آزمایش ها، مخلوط کردن و هم زدن بسیار مهم می باشد.

شیکر آزمایشگاهی به عنوان یک کاتالیزور عمل می کند و برای ارتقا و تحریک واکنش های مولکولی مواد شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد، مشخصه کارایی یک شیکر آزمایشگاهیاین است که چقدر به صورت مکرر و سریع مواد شیمیایی را مخلوط میکند.
در آزمایشگاه، محبوب ترین نوع شیکر آزمایشگاهی که مورد استفاده قرار می گیرد، هم زن مغناطیسی می باشد. جدیدا از همزن مغناطیسی بجای شیکر آزمایشگاهی به دلیل اینکه بر طبق آخرین و پیشرفته ترین تکنولوژی ها ساخته شده است، استفاده می شود. شیکر آزمایشگاهی واحد انتقال حرارتی دو لایه ای می باشد که قسمت بیرونی آن از ورقه ی ضخیم PRPC و محفظه داخلی آن از فولاد ضد زنگ سنگین با درجه ی SS-304 ساخته شده است. فضای بین این دو لایه با پشم شیشه ی معدنی با ارزش بالا پوشانده شده که باعث این می شود که کارایی حرارتی به حداکثر برسد.
اجزای تشکیل دهنده ی همزن مغناطیسی شامل یک پایه ی مسطح و یک سیم برق می باشد

پلت مغناطیسی با پلاستیک روکش گذاری شده است تا مانع انجام واکنش های شیمیایی موادی که درون آن قرار می گیرد نشود. بعد از قرار دادن مواد شیمیایی در این دستگاه، دستگاه را به برق متصل کرده تا کاربر مطمئن شود که موتور آن کار می کند و آماده ی چرخیدن می باشد. میله ی همزن به یک آهن ربای ثانویه متصل می باشد که موادی که درون محفظه ی مخلوط شدن هستن، را می چرخاند، می توان در این مواد عمل روکش گذاری را انجام داد و این کار را برای کاربردهای واکنشی و غیر واکنشی انجام داد.

دستگاه های شیکر آزمایشگاهی همچنین دارای یک عنصر حرارت دهی یا خنک کنندگی هستند که به نوعی در کاتالیزِ واکنش کمک می کنند. این فرآیند برای شیمی دان ها به ویژه خیلی مهم است، زیرا در بعضی اوقات دمای واکنش به حد خاصی کاهش داده می شود.

گفتگو ها1 دیدگاه

  1. بازتاب : Alumni network

پاسخ دهید