دوخبر راجع به محصولات ساخته شده گیری از واریس عروق پا

3

  «ساخت دستگاه جلوگیری از واریس عروق پا در کشور»
محققان دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به ساخت دستگاهی به منظور جلوگیری از واریس و ترومبوز وریدهای عمقی مبتنی بر تحریک الکتریکی شدند.
ترومبوز وریدهای عمقی(DVT) به معنای تشکیل لخته‌ی خونی در دیواره‌ی داخلی یک ورید عمقی است. اگر این لخته‌ی خونی به دستگاه گردش خون ریوی برسد ، می‌تواند موجب آمبولی ریوی و حتی مرگ فرد می‌شود. اگر لخته خون تشکیل شده در وریدهای سطحی به دریچه‌های یک طرفه وریدها آسیب بزند ، واریس رخ می‌دهد که نتیجه نشت خون از دریچه‌ها در جهت عکس حرکت آن به سمت قلب می‌باشد.
دکتر علی فلاح ، عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و از محققان طرح ، با بیان اینکه بی‌تحرکی یکی از عوامل اصلیDVT و واریس است که می‌تواند در مسافرت‌های  طولانی مدت ، دوران بستری در بیمارستان و … رخ دهد ، تصریح کرد: از جمله روش‌های پیشگیری از بروز این بیماری‌ها ، انقباض عضله پشت ساق پا است که به پمپ کردن خون از وریدها به سمت قلب و بهبود گردش خون وریدی کمک می‌کند و مانع ایجاد لخته خون در ورید می‌شود.
وی تصریح کرد: دستگاه ساخته شده با رصد کردن حرکت پای فرد و در صورت نیاز ، اعمال تحریک الکتریکی موجب پیشگیری از بروز این مشکل می‌شود.
به گفته دکتر فلاح ، این دستگاه از چهار بخش اصلی شامل واحد تشخیص حرکت ، واحد تحریک الکتریکی ، واحد پردازش و کنترل و واحد تغذیه تشکیل شده است. تغذیه‌ی دستگاه از باتری قابل شارژ تأمین می‌شود. همچنین برای ساخت دستگاه از قطعات نصب سطحی استفاده شده است تا حجم و وزن دستگاه حداقل شود.
فلاح با بیان اینکه این دستگاه قابلیت عملکرد خودکار یا مطابق فرمان کاربر یا حتی عملکردی به عنوان هشدار را دارد ، گفت: درحالت عملکرد خودکار در صورت تشخیص حرکت ناکافی پای فرد برای مدت طولانی ، به کاربر برای ادامه فعالیت هشدار داده می‌شود. چنانچه بی‌حرکت ماندن پا بعد از هشدار نیز ادامه پیدا کند یا فرد پاهای خود را به اندازه کافی حرکت نداده باشد ، دستگاه با اعمال پالس جریانی مناسب موجب انقباض متناوب عضلات پا و در نتیجه پمپ کردن خون در وریدهای عمقی خواهد شد.
وی اضافه کرد:‌ در صورتی که واحد حسگر ، اطلاعاتی مبنی بر فعالیت کافی کاربر را به واحد کنترل ارسال کند یا دوره تحریک الکتریکی به طور کامل به فرد اعمال شود ، به کاربر برای مدت زمانی مشخص فرصت استراحت داده می‌شود.
مجری طرح ساخت دستگاه جلوگیری از واریس و ترومبوز وریدهای عمقی درخصوص کاربردهای این دستگاه و متقاضیان این محصول گفت: این دستگاه برای مسافرانی که عازم سفرهای طولانی مدت هوایی بوده و مستعد ایجاد لخته‌های خونی هستند ، بیماران دچار به واریس عروق پا یا بیماران مستعد این مشکل و بیماران بستری در بیمارستان که لازم است مدت طولانی بی حرکت بمانند ، کاربرد دارد.

«پروتزهایی که با نمونه واقعی مو نمی‌زنند

یک شرکت آلمانی متخصص در زمینه پروتزهای منحصربفرد انگشت ، دست و پا ، یک انگشت سیلیکونی مصنوعی ساخته که بسیار شبیه نمونه واقعی است.
این کار محصول فری الکس اشتاموس و کریستوف براون از شرکتProsthesenwerkاست.
به گفته محققان ، تفکر پشت طراحی‌های آنها ، ساخت کارهای پروتز سیلیکونی هنرمندانه است.
هر کدام از این پروتزها بطور جداگانه طراحی و ساخته می‌شود تا از رنگ پوست درست برای منطبق کردن با پوست فرد و همچنین راحتی آن اطمینان حاصل شود. از این رو زمان ساخت هر پروتز بسته به مورد آن متغیر است.
به گفته سازندگان ، ناخن ‌انگشتان دست و پا از اکرلیک ساخته می‌شود که امروزه در آرایشگاه ها برای طراحی ناخن مصنوعی مورد استفاده است.
اگرچه به اذعان سازندگان ، محصولات آنها آنقدر که واقعی نشان می‌دهند کارا نیستند و از این جهت ، پروتزهای دارای بیونیک داخلی بهتر عمل می‌کنند.
قیمت این پروتزها از 1460 پوند تا 5000 پوند بسته به نوع و زمان ساخت آن متغیر است.

گرد آورنده خبر: مهندس عطیه صادقی

گفتگو ها3 دیدگاه

  1. I seriously love your blog.. Pleasant colors & theme.
    Did you create this website yourself? Please reply back as I’m wanting to create my own personal site and would love to find out where you got this from or just what the theme is
    named. Thanks!

پاسخ دهید