ساخت بانداژ هوشمند

0

محققان بانداژ هوشمندی ساخته اند که وجود عوامل عفونت زا در محل جراحت را با تغییر رنگ خود نشان می دهد.
تصویر بانداژ با قابلیت تغییر رنگ ساخته شد

عفونت های باکتریایی از جمله خطراتی محسوب می شود که روند ترمیم بافت های آسیب دیده را به تأخیر می اندازد اما حالا به لطف نوآوری محققان دانشگاه «Bath» بریتانیا می توان امیدوار بود که با استفاده از نوعی پوشش بهداشتی هوشمند وجود عوامل عفونت زا را در همان مراحل ابتدایی شکل گیری تشخیص داد.

این باند هوشمند به گونه ای ساخته شده که درصورت وجود عفونت در محل زخم، به رنگ سبز فلورسنت در می آید. بدین ترتیب پزشک به راحتی تشخیص می دهد که اتفاقی ناگوار در محل زخم در حال وقوع است.

این بانداژ نوعی ماده ژل مانند و ریزکپسول های حاوی رنگدانه های غیرسمی فلورسنت در خود دارد که در واکنش به تجمع عوامل باکتریایی که موجب عفونت زخم می شوند، فعال شده و موجب تغییر رنگ آن می شوند.
این فناوری جدید هنوز وارد مرحله آزمایش کلینیکی بر روی انسان نشده است اما محققان امیدوارند که با استفاده از آن نیازی به تجویز آنتی بیوتیک ها نیز نبوده و وجود عفونت را در همان مراحل اولیه تشخیص داد.

استفاده از این بانداژ جدید برای کمک به بهبود سریعتر بیمارانی که دچار سوختگی شده اند از جمله کاربردهای مهمی است که برای آن در نظر گرفته شده است.
محققانی که این پروژه را به پیش می برند به تازگی کمک مالی نیز از شورای تحقیقات پزشکی بریتانیا دریافت کرده و امیدوارند که آزمایش های کلینیکی آن را از سال ۲۰۱۸ آغاز کنند.

پاسخ دهید