ساخت کوچکترین قلب مصنوعی جهان

0
پزشکان یک بیمارستان ایتالیایی موفق شدند با بهره گیری از کوچکترین قلب مصنوعی جهان، جان یک نوزاد 16 ماهه را نجات دهند.
به گفته پزشکان این بیمارستان، این عمل یک ماه قبل صورت پذیرفته بود اما در این هفته رسانه ای شد. نوزاد نیز برای 13 روز تا زمان پیوند قلب زنده ماند و هم اکنون در وضعیت مناسبی به سر می برد.
این نوزاد دچار نوعی از ضایعه قلبی شده بود که در آن فیبرهای عضله قلب دچار کشیدگی می شوند و قلب به خوبی نمی تواند خون را به اندازه کافی پمپ کند.
یکی از این جراحان در گفتگو با شبکه رویترز اعلام کرد که این عمل قدم برجسته ای بود. با وجود اینکه در حال حاضر این قلب مصنوعی فقط به عنوان یک جایگزین موقت تا هنگام انجام پیوند مورد استفاده قرار می گیرد، در آینده می تواند به عنوان یک جایگزین دائمی مطرح گردد.
قبل از اینکه این قلب مصنوعی در بدن نوزاد قرار بگیرد، عفونت شدیدی اطراف پمپی که برای کمک به عملکرد قلب او تعبیه شده بود، ایجاد گردیده بود.
به گفته این جراح، از منظر دشواری عمل، این جراحی حقیقتا دشوار نبود. تنها مشکل موجود این بود که قبل از پیوند قلب مصنوعی، روی نوزاد چندین عمل جراحی دیگر صورت گرفته بود.
این پمپ تیتانیومی کوچک، تنها 11 گرم وزن دارد و قادر است جریان خونی معادل 1.5 لیتر در دقیقه را تامین نماید. قلب های مصنوعی موجود برای بزرگسالان حدود 900 گرم وزن دارند.
به گفته یکی دیگر از اعضای تیم جراحی، این نوزاد مانند یکی از اعضای خانواده خودشان شده بود و آنها حاضر بودند هر کاری برای سلامتی او انجام دهند.
این دستگاه که توسط یک پزشک آمریکایی اختراع شده است قبلا فقط بر روی حیوانات آزمایش شده بود و بنا براین بیمارستانی که میزبان این عمل جراحی بود می بایست از مخترع دستگاه و وزارت بهداشت ایتالیا مجوزهای لازم را دریافت می نمود.

پاسخ دهید