سونیکید

0

 دستگاه سونیکید

صدای قلب جنین از هفته چهاردهم بارداری در خانم‌های لاغر و در هفته بیستم در تمامی خانم‌های باردار قابل شنیدن است. در صورت شنیده نشدن این صدا ، احتمال مرگ جنین مطرح است ؛ لذا در این موارد جهت بررسی سلامت جنین ، پزشک از دستگاه سونیکید استفاده می‌کند.

سونیکید دستگاهی تشخیصی است که جهت آشکارسازی ضربان قلب جنین با استفاده از روش فراصوت داپلر استفاده می گردد.

 موارد کاربرد
این دستگاه جهت تشخیص صدای قلب جنین و محاسبه تعداد ضربان قلب آن با استفاده از روش فراصوت داپلر بکار می‌رود.

 مشخصات کلی دستگاه
دستگاه سونیکید بر مبنای تئوری داپلر با امواج فراصوت و از طریق پراب تبدیل‌کننده پیزوالکتریک ، صدای قلب جنین را منعکس کرده و از طریق بلندگو یا گوشی شنیده می‌شود. این دستگاه قابل حمل بوده و جهت استفاده در مطب یا بخش زایمان مناسب است. طرز کار دستگاه بسیار آسان و ساده است و با برق شهر و باتری کار می‌کند.
با استفاده از منبع تغذیه خارجی (به جای منبع تغذیه داخلی در مدل‌های پیشین) و پوشش پلاستیکی بر روی بدنه دستگاه و پراب ، دستگاه از نظر اتصال الکتریکی از ایمنی بالایی برخوردار است و خطری از نظر اشعه ، امواج الکتریکی و یا الکترو مغناطیسی ندارد.

استفاده از پراب با تکنولوژی جدید ، امکان پوشش سطحی وسیع‌تر و یافتن آسان‌تر جنین را فراهم آورده است. همچنین جهت بهینه شدن صدای قلب جنین از تکنولوژی کاهش نویز استفاده شده است.

 مشخصات فنی دستگاه
منبع تغذیه دستگاه از نوع External Power Switching با ولتاژ ۱۵ ولت و جریان‌دهی ۲ آمپر است. توان مصرفی دستگاه ۱۲ ولت آمپر است و باتری دستگاه از نوع Sealed Lead Acid Battery با ولتاژ ۱۲ ولت و جریان‌دهی ۱/۲ آمپر است که از بهترین انواع باتری‌ها برای تجهیزات پزشکی بوده و طی ۱۰ ساعت شارژ کامل می‌شود.

فرکانس کریستال های پیزوالکتریک دستگاه مطابق فرکانس استاندارد بین‌المللی MHz ۲/۲ ‌و توان خروجی فرستنده mW/cm2 ۴/۵ است. قطر پراب دستگاه mm ۲۶ و توان خروجی بر روی بلندگو ۲/۲ وات است.
طرز استفاده از دستگاه سونیکید
ابتدا پراب را با در نظر گرفتن جهت سوکت آن به دستگاه وصل کنید و در ادامه به منظور روشن کردن دستگاه ، پیچ ولوم را به سمت راست بپیچانید. برای کم یا زیاد کردن صدای دستگاه ، پیچ ولوم را به سمت چپ یا راست بپیچانید. در نظر داشته باشید که به جز موارد ضروری ، صدا را در حالت حداکثر قرار ندهید.

برای دریافت صدای قلب جنین به طور واضح باید از ژل اولتراسوند استفاده کرد. چراغ نشانگر قرمز نشان‌دهنده اتصال دستگاه به برق شهر ، سبز نشانه روشن بودن دستگاه و زرد برای اعلام ضعیف بودن باتری (در حالت کار با باطری) است.

 راهنمای انتخاب فرکانس دستگاه
انتخاب فرکانس بهینه برای سیستم با توجه به دو نکته انجام می‌شود:
۱- برای نفوذ خوب و بدون جذب زیاد ، یک فرکانس کم بهترین انتخاب است ؛ زیرا تضعیف بافت‌ها به طور غیر خطی با افزایش فرکانس زیاد می‌شوند.

۲- برای افزایش توان برگشتی حاصل از مجموعه و همچنین دقت بالاتر ، یک فرکانس زیاد بهتر است ؛ زیرا هر سلول با مقدار بیشتری از سیگنال های ارسالی برخورد می‌کند.

 پارامترهای مهم در انتخاب یک دستگاه سونیکید

۱- استحکام کافی پراب در مقابل ضربه ،نفوذ آب و ژل
۲- کیفیت مناسب کریستال‌های پراب
۳- کیفیت بالای اجزای الکترونیک گیرنده و فرستنده برای دستیابی به صدای مطلوب
۴- امکان استفاده از برق و باتری قابل شارژ
۵- امکان حمل و نقل آسان

۶- ایمنی کامل کاربر و بیمار
۷- راحتی کار با دستگاه
۸- امکان نمایش FHR و انقباضات رحم
۹- امکان اتصال به سیستم سانترال و رایانه
۱۰- قیمت متناسب با امکانات و کیفیت دستگاه
۱۱- خدمات گارانتی و پشتیبانی مناسب

 اشکالات رایج در دستگاه سونیکید
یکی از رایج‌ترین اشکالات موجود در سونیکیدها ، خرابی پراب  آن است. این خرابی گاهی به دلیل قطع سیم در ابتدا یا انتهای آن ، جایی که سیم به فیش پراب و جایی که به قسمت اصلی پراب متصل می‌شود ، اتفاق می‌افتد که با قطع کردن سیم و لحیم‌کاری مجدد  آن ، مشکل حل می‌شود.

گاهی کریستال‌های پراب به‌ دلیل ضربه ، صدمه می‌بینند که در این حالت باید کل پراب تعویض شود. عموماً در این حالت کاربران از صدای ضعیف دستگاه گله می‌کنند.

پاسخ دهید