چراغ سیالکتیک

0

انواع :

این چراغ ها ممکن است سیار و یا ثابت (سقف اتاق عمل) باشند که به انواع سقفی (ریل دار-دوربین دار)˛پرتابل و دیواری تقسیم می شود . نوع دیگر تقسین بندی هم بر اساس تعداد قمرها ˛بازوها و یا ترکیبی از این تقسیم بندی ها است .

تکنولوژی ساخت و عملکرد :برای ایجاد روشنایی در ناحیه عمل و زاویه بهتر محلبرای دید کلی جراح مورد استفاده قرار می گیرند. نور این چراغ ها توسط یک دکمه ، کم و زیاد می شوند. دسته هایی که روی این چراغ قرار دارند ،امکان تنظیم ارتفاع را به جراح می دهند و این دسته ها خاصیت استریل پذیری نیز دارند.این چراغ ها به دلیل داشتن فیلتر های گرمایی حرارت ایجاد نمی کنند .این چراغ هاشامل مواردی از قبیل یک یا چند قمر نورانی(دارای منبع نورانی سرد) و بازوهای اتصالی (این بازوها توانایی انجام حرکت عمودی و یا دایره ای را برای قمرها به وجود میآورند) و یک دسته قابل استریل شدن همراه با یک ریل منحنی شکل جهت ایجاد موقعیت مناسب کنترل میباشد.منابع ولتاژ مورد نیاز برای راه اندازی لامپها،برق شهر بوده که توسط ترانسهای کاهنده و یکسو نمودن آن،برق ورودی هر لامپ را به صورت موازی با لامپهای دیگر تامین مینماید.در چراغهای اتاق عملی که بصورت متحرک به کار میرود،تعدادی باطری ذخیره انرژی نیزجهت زمانهای قطع برق شهر موجود خواهد بود.این چراغ ها به دلیل داشتن فیلتر های گرمایی حرارت ایجاد نمی کنند .

میزان تابش،توسط واحدی بنام LUXاندازه گیری میشود.از دیدگاه مهندسی،تابش مورد نیاز جهت انجام اعمال جراحی حدود 27000لوکس در هنگامی است که جراحها در موقعیت مکانی یک متر بالای ناحیه جراحی قرار گرفته باشند.

چراغهای اتاق عمل همچنین دارای قابلیت حذف سایه توسط صفحات انعکاس دهنده میباشند وکلیه لامپها داری خاصیت فوکوس با بیشترین تابش در نقطه ی مورد نظر میباشد.جهت کاهش آثار حرارتی مخرب نیز از فیلترها و منعکس کننده های ویژه ای در این دستگاه بهره گرفته شده است.لامپهای بکار رفته ،بطور عمومی ،لامپهای هالوژن-تنگستن یا زنون میباشند .

کاربرد :این دستگاه به عنوان منبع نوری در هنگام اعمال جراحی بکار میرود و جهت کم کردن سایه و اغتشاشات رنگی در ناحیه جراحی میباشد که میتواند برای مدت طولانی جهت تابش بدون اینکه ایجاد گرمای بیش از حد کند و یا اینکه موجب ناراحتی و یا خشکی بافت در ناحیه جراحی گردد،به کار رود .

سیم پیچی و برد چراغ اتاق عمل:

همچنین حیطه کاری مرتبط با رشته ما سیم کشی چراغ اتاق عمل به همراه طراحی برد آن میباشد.

به اینگونه که یک چراغ از دو قمر تشکیل شده که در هر قمر 45 لنز و داخل هر لنز یک LEDموجود میباشد.

کفه چراغ به گونه ای تراش داده شده که برایند نور لنزها تمرکز نوری به میزان قابل کنترل تولید مینمایند.شدت نوری که مجموع لنزها تولید میکند نوری قابل تنظیم از 0 تا 160000 LUXتولید میکند.

برای برنامه های آینده برای چراغ میتوان به برنامه ای برای تغییر شکل محدبی لنزها اشاره کرد . در حال حاظر فقط لوکس این چراغ قابل تنظیم است ولی نمیتوان فوکوس آنرا تنظیم کرد برای حل این مشکل به نظر میرسد که باید تغییری در انحنای لنزها ایجاد کرد تا با فشار دادن دکمه ای روی  keypad  فوکوس روشنایی را تغییر داد.

پاسخ دهید