قلب انسان چگونه کار میکند؟

99

قلب انسان چگونه کار میکند؟
قلب اساساً یک پمپ عضلانی توخالی است که بدون توقف خون را به سراسر بدن پمپ می کند. اگرچه قلب بزرگتر از مشت دست نیست ؛ ولی در طول دوران عمر در حدود 300 میلیون لیتر خون را پمپ می کند. رگ های بزرگ خون که به قلب متصل اند خون را به ریه ها و سراسر بدن می برند و باز می گردانند.
قلب در موجودات مختلف است.
برای مثال قلب ماهی دو حفره ای است ولی قلب انسان چهار حفره دارد که در ادامه به آن بحث خواهیم کرد.
قلب انسان:
قلب انسان همان طوری که قبلا اشاره شد چهار حفره دارد و دارای 2 دهلیز و 2 بطن است. خون در قلب انسان به دو مسیر پمپاژ می شود  مسیر اول که مسیر گردش خون کوتاه است ، در سمت راست قلب خون از سیاهرگ های زیرین و زبرین وارد دهلیز راست می شود و سپس از طریق دریچه سه لختی که دربین دهلیز و بطن راست قرار دارد وارد بطن شده و بر اثر انقباض بطن از طریق سرخرگ ششی (تنه ریوی) به شش ها برده می شود و خون در شش ها به تبادل اکسیژن و دی اکسید کربن با هوای داخل شش ها می پردازد و سپس خون تصفیه شده دوباره توسط سیاهرگی وارد قلب می شود ولی این بار به قسمت چپ قلب وارد می شود. یعنی ابتدا وارد دهلیز چپ و سپس توسط دریچه میترال وارد بطن چپ می شود و با انقباض بطن خون وارد آئورت (بزرگترین سرخرگ بدن) می شود و در تمام قسمت های بدن خون در رگ ها و مویرگ ها حرکت می کند و در مویرگ ها در میان سلول های بدن جریان می یابد و مواد و اکسیژن و دی اکسید کربن و سایر مواد را با سلول ها مبادله می کند (به وسیله فشار تراوشی و اسمزی).
قلب از سه نوع ماهیچه به نام های ماهیچه آندوکارد ، میوکارد و پریکارد تشکیل شده است که میوکارد ماهیچه قابل انقباض قلب را تشکیل می دهد. آندوکارد لایه پوششی حفره های دهلیز و بطن است و پریکارد پوشش آبشامه قلب را می سازد. علاوه بر ماهیچه های فوق ، نوع دیگری از بافت به نام بافت گرهی در قلب وجود دارد.
بافت گرهی محل اصلی زایش تحرکات و انقباض های قلب است.
دو نوع بافت گرهی در قلب وجود دارد: بافت گرهی پیشاهنگ و بافت گرهی دهلیزی بطنی. گره پیشاهنگ در دهلیز راست و زیر بزرگ سیاهرگ زبرین قرار دارد و محل اصلی زایش انقباض های قلب می باشد و با تولید پیام هایی ، این پیام ها به سمت گره دهلیزی بطنی که در بین بطن و دهلیز قرار دارد می روند و به این ترتیب در تمام قسمت های قلب پخش شده و باعث انقباض آن می شود و به این ترتیب می شود که قلب انقباض یافته و خون را به داخل سرخرگ ها انتقال می دهد.
انقباض دهلیز و انقباض بطن و استراحت قلب به ترتیب 0/1 ، 0/3 و 0/4 ثانیه طول می کشد. جالب است بدانید قلب ما با هر انقباض 140 میلی لیتر خون را وارد سرخرگ ها می کند.
نکته قابل توجه این است که با وجود اینکه سلول های قلب دائماً با خون موجود در قلب ارتباط دارند اما با این حال از آن برای تأمین نیازهای خود استفاده نمی کنند و به جای آن از خون رگ های خاصی که در بین سلول های قلب منشعب می شوند استفاده می کنند.

آناتومی قلب
این عضو مخروطی شکل بصورت کیسه‌ای عضلانی تقریباً در وسط فضای قفسه سینه (کمی متمایل به جلو و طرف چپ) ابتدا در دل اسفنج متراکم و وسیعی مملو از هوا یعنی ریه‌ها پنهان شده و سپس توسط یک قفس استخوانی بسیار سخت اما قابل انعطاف مورد محافظت قرار گرفته است. ابعاد قلب در یک فرد بزرگسال حدود 6x9x12 سانتیمتر و وزن آن در آقایان حدود 300 و در خانم ها حدود 250 گرم (یعنی حدود 0.4 درصد وزن کل بدن) می‌باشد.
قلب توسط یک دیواره عضلانی عمودی به دو نیمه راست و چپ تقسیم می‌شود. نیمه راست مربوط به خون سیاهرگی و نیمه چپ مربوط به خون سرخرگی است. هر یک از دو نیمه راست و چپ نیز مجدداً بوسیله یک تیغه عضلانی افقی نازکتر به دو حفره فرعی تقسیم می‌شوند. حفره های بالایی که کوچکتر و نازکتر هستند ، به نام دهلیز موسوم بوده و دریافت کننده خون می‌باشند. حفره‌های پایینی که بزرگتر و ضخیم‌ترند ، بطن های قلبی هستند و خون دریافتی را به سایر اعضاء بدن پمپ می‌کنند. پس قلب متشکل از چهار حفره است: دو حفره کوچک در بالا (دهلیزهای راست و چپ) و دو حفره بزرگ در پایین (بطن های راست و چپ).

شریان های کرونری

شریان های کرونری از آئورت بیرون می‌آیند. آئورت ، شریان یا سرخرگ اصلی بدن می‌باشد که از بطن چپ ، خون را خارج می‌سازند. شریان های کرونری از ابتدای آئورت منشأ گرفته و بنابراین اولین شریان هایی هستند که خون حاوی اکسیژن زیاد را دریافت می‌دارند. دو شریان کرونری (چپ و راست ) نسبتاً کوچک بوده و هر کدام فقط 3 یا 4 میلیمتر قطر دارند.
این شریان های کرونری از روی سطح قلب عبور کرده و در پشت قلب به یکدیگر متصل می‌شوند و تقریباً یک مسیر دایره‌ای را ایجاد می‌کنند. وقتی چنین الگویی از رگ های خونی قلب توسط پزشکان قدیم دیده شد ، آنها فکر کردند که این شبیه تاج می‌باشد ؛ به همین دلیل کلمه لاتین شریان های کرونری (Coronary یعنی تاج) را به آنها دادند که امروزه نیز از این کلمه استفاده می‌شود. از آنجایی که شریان های کرونری قلب از اهمیت زیادی برخوردار هستند ، پزشکان تمام شاخه‌ها و تغییراتی که می‌تواند در افراد مختلف داشته باشد را شناسایی کرده‌اند. شریان های کرونری چپ دارای دو شاخه اصلی می‌باشد که به آنها اصطلاحاً نزولی قدامی و شریان سیرکومفلکس یا چرخشی می‌گویند و این شریان ها نیز به نوبه خود به شاخه‌های دیگری تقسیم می‌شوند.
این شریان ها ، باعث خونرسانی به قسمت بیشتر عضله بطن چپ می‌شوند. بطن چپ دارای عضلات بیشتری نسبت به بطن راست می‌باشد ، زیرا وظیفه آن تلمبه کردن خون به تمام قسمت های بدن است. شریان های کرونری راست ، معمولا کوچکتر بوده و قسمت زیرین قلب و بطن راست را خونرسانی می‌کند . وظیفه بطن راست تلمبه کردن خون به ریه‌ها می‌باشد. شریان های کرونری دارای ساختمانی مشابه تمام شریان های بدن هستند اما فقط در یک چیز با آنها تفاوت دارند که فقط در زمان بین ضربان های قلب که قلب در حالت ریلکس و استراحت قرار دارد ، خون در این شریان ها جریان می‌یابد.
وقتی عضله قلب منقبض می‌شود ، فشار آن به قدری زیاد می‌شود که اجازه عبور خون به عضله قلب را نمی‌دهد ، به همین دلیل قلب دارای شبکه موثری از رگ های باریک خونی است که تمام نیازهای غذایی و اکسیژن رسانی آن را به خوبی برآورده می‌کند. در بیماران کرونری قلب ، شریان های کرونری تنگ و باریک می‌شوند و عضلات قلب از رسیدن خون و اکسیژن به اندازه کافی محروم می‌گردند. (مانند هنگامی که که یک لوله آب به دلایل مختلفی تنگ شود و نتواند به خوبی آبرسانی کند.)
در این صورت ، در حالت استراحت ممکن است اشکالی برای فرد ایجاد نشود اما وقتی که قلب مجبور باشد کار بیشتری انجام دهد و مثلا شخص بخواهد چند پله را بالا برود ، شریان های کرونری نمی‌توانند بر اساس نیاز اکسیژن این عضلات ، به آنها خون و اکسیژن برسانند و در نتیجه شخص در هنگام بالا رفتن از پله‌ها دچار درد سینه و آنژین قلبی می‌گردد. در چنین مواقعی اگر فرد کمی استراحت کند ، درد معمولا از بین خواهد رفت. اگر یک شریان کرونری به علت مسدود شدن آن توسط یک لخته خون ، به طور کامل جلوی خونرسانی‌اش گرفته شود ، قسمتی از عضله قلب که دیگر خون به آن نمی‌رسد خواهد مرد و این به معنای سکته قلبی است.

ضربان قلب:
همان‌گونه که می‌دانید قلب نوعی تلمبه است. خون به وسیله آن در بدن جریان می‌یابد و زندگی را برای جاندار مسیر می‌سازد ؛ اما چه تلمبه حیرت‌زایی! قلب در هر تپش تقریباً صد سانتی‌متر مکعب خون را در بدن پخش می‌کند. روزانه حدود 10 هزار لیتر خون به وسیله این تلمبه در درون رگ‌های هدایت می‌شود. در مدت عمر متوسط یک انسان شاید 250 میلیون لیتر خون به وسیله قلب تلمبه زده شود. طول مدت هر تپش قلب انسان ، کمی بیش از هشت‌دهم ثانیه است. بنابراین ،‌ قلب روزی صدهزار بار می‌‌تپد و در فاصله هر یک تپش به مدتی برابر زمان یک تپش ،‌ به استراحت می‌پردازد. پس قلب روزانه حدود 6 ساعت آرامش دارد. این که می‌گوییم «تپش» قلب ، مقصودمان بسته و باز شدن آن است ؛ یعنی انقباض و انبساط آن. تلمبه قلب در حالت انقباض (بسته شدن) خون را بیرون می‌راند ؛ اما در حالت انبساط (باز شدن) خون را به درون قلب می‌کشد. البته گمان نکنید که این کار به سادگی مثلا باز و بسته شدن مچ دست صورت می‌گیرد ، خیر ؛ بلکه انقباض قلب به‌صورت نوعی موج از پایین قلب شروع شده تا به بالای آن حرکت می‌کند. اکنون باید دید عامل این تپش چیست؟ به عبارت دیگر ، چه چیز سبب ادامه تپیدن قلب است؟ آیا انقباض و انبساط آن یک عامل خارجی دارد یا از درون خود قلب برمی‌آید؟ این مسأله یکی از جالب‌ترین پرسش‌ها در زیست‌شناسی است که در پاسخ آن هنوز بسی ابهام وجود دارد.
با این وصف ،‌ اکنون برایتان آزمایشی را تعریف می‌کنم که از صدها سال پیش ،‌ دانشمندان با آن آشنا بوده‌اند. فرض کنید تخم مرغی را حدود 24 ساعت در ماشین جوجه‌کشی حرارت دهیم ، حال اگر آن را بشکنیم و با ذره‌بین به درون آن بنگریم ، خواهیم دید که سلول‌هایی که قرار است بعداً قلب جوجه را تشکیل دهند ، از هم‌اکنون می‌تپند. آری ،‌ این یاخته‌ها از هم‌اکنون که هنوز قلبی درست نشده است ،‌ تپش را آغاز کرده‌اند! باز فرض کنید این سلول‌ها را برداریم و در یک مدیوم (یعنی «ماده کشت مخصوص») پرورش دهیم. خواهیم دید که قلب رشد می‌کند و سپس اگر آن را به شش قسمت برش دهیم ، باز خواهیم دید که هر قسمت آن تا مدتی عمل «انقباض» را انجام می‌دهد. دلیلش چیست؟ ما نمی‌دانیم ؛ فقط این را می‌توانیم بگوییم که قلب دارای این ویژگی است که به‌طور خودکار می‌تواند عمل باز و بسته شدن را انجام دهد. نتیجه این که تپیدن دایمی قلب هنوز از معماهای زندگی است!

بیماری های قلبی

گرفتگی رگ های قلب:
آترواسکلروز سرخرگ های قلب عبارت است از تصلب و باریک شدن فضای داخل سرخرگ های قلب. قلب سه سرخرگ اصلی دارد. زمانی که هر کدام یا همگی تنگ شوند ، آنها دیگر نمی توانند اکسیژن کافی به سلول های قلب برسانند. این بیماری مردان و زنان بالای ۴۰ سال را متأثر می سازد اما پیش از یائسگی در زنان کمتر شایع است.

علایم شایع
مراحل اولیه:
ـ اغلب بدون علامت است.
مراحل بعدی:
ـ آنژین صدری (احساس سوزش ، فشردگی ، سنگینی یا گرفتگی در قفسه سینه که ممکن است به بازوی چپ ، گردن ، فک یا کتف گسترش پیدا کند.)

علل بیماری

– سیگار کشیدن
– بالا بودن فشارخون
– سابقه خانوادگی بیماری سرخرگ های قلب ، دیابت ، فشار خون بالا یا آترواسکلروز
– تغذیه نامناسب ، خصوصاً وجود چربی زیاد در رژیم غذایی
– سابقه حمله قلبی یا سکته مغزی
– ورزش نکردن
– شخصیت تهاجمی یا ناشکیبا
– اضافه وزن
– استفاده مداوم از روغن های نباتی مایع و جامد که چربی های مضر در بدن تولید کرده و باعث گرفتگی رگ ها می شوند.
– مصرف نکردن روغن های طبیعی مانند روغن گاوی ، روغن زیتون و مواد طبیعی
– استفاده از شیرینی جات ، خوراکی ها و مواد غیر طبیعی مانند پیتزا ، شیرینی ، شکلات و …
– افزایش کلسترول یا LDL (لیپوپروتیئن با چگالی کم ـ کلسترول بد) و یا کاهش HDL (لیپوپروتئین با چگالی زیاد ـ کلسترول خوب) در خون

عوارض احتمالی
انفارکتوس قلب (مرگ سلول های عضله قلب در اثر نرسیدن خون به حد کافی) که زندگی را در معرض تهدید قرار می دهد.

فعالیت
یک برنامه ورزشی روزانه و در حد متوسط داشته باشید. از فعالیت های جنسی مستمر و پشت سرهم پرهیز کنید.

رژیم غذایی
ـ رژیم غذایی دارای چربی کم (اما با روغن های طبیعی)

سکته قلبی (MI)
یک حمله قلبی (سکته قلبی) زمانی رخ می دهد که یک منطقه از عضله قلب به علت نرسیدن اکسیژن کافی به آن محل دچار صدمه دائمی یا مرگ شود.

علل ،شیوع و عوامل خطر
بیشتر حملات قلبی توسط یک لخته که یکی از رگ های کرونر را مسدود می کند (رگ های خونی که خون و اکسیژن را به عضله قلب می رسانند) ایجاد می شوند. لخته معمولاً در یک رگ کرونر که قبلاً به علت تغییرات آترواسکلروز باریک شده ، تشکیل می شود. پلاک آترواسکلروزی داخل دیواره رگ گاهی ترک بر می دارد و این امر تشکیل لخته را که ترومبوز نیز نامیده می شود ، شروع می کند.
لخته درون رگ کرونری جریان خون و اکسیژن رسانی به عضله قلبی را مختل می کند که سبب مرگ سلول های قلبی در آن ناحیه می شود. ماهیچه قلبی آسیب دیده توانایی خود برای انقباض را از دست می دهد و عضله قلبی باقیمانده برای جبران منطقه آسیب دیده وارد عمل خواهد شد.
گاهی استرس شدید ناگهانی می تواند یک حمله قلبی را شروع کند.

گفتگو ها99 دیدگاه

 1. بازتاب : Lincoln Georgis

 2. بازتاب : MILF Porn

 3. بازتاب : Lila Lovely BBW

 4. بازتاب : buy-premium-domains

 5. بازتاب : Make My Assignment

 6. بازتاب : Urgent Assignment Help

 7. بازتاب : Narrative Writing Help

 8. بازتاب : cracked feet

 9. بازتاب : Click Here

 10. بازتاب : Click Here

 11. بازتاب : Click Here

 12. بازتاب : Click Here

 13. بازتاب : Click Here

 14. بازتاب : Click Here

 15. بازتاب : Click Here

 16. بازتاب : Click Here

 17. بازتاب : Click Here

 18. بازتاب : Click Here

 19. بازتاب : Click Here

 20. بازتاب : Click Here

 21. بازتاب : Click Here

 22. بازتاب : Click Here

 23. بازتاب : Click Here

 24. بازتاب : Click Here

 25. بازتاب : Click Here

 26. بازتاب : Click Here

 27. بازتاب : Click Here

 28. بازتاب : Click Here

 29. بازتاب : Click Here

 30. بازتاب : fundamentals of robotics

 31. بازتاب : moveit studio

 32. بازتاب : Reputation Defenders

 33. بازتاب : Click Here

 34. بازتاب : Click Here

 35. بازتاب : Reputation Defenders

 36. بازتاب : Click Here

 37. بازتاب : Click Here

 38. بازتاب : Click Here

 39. بازتاب : Click Here

 40. بازتاب : Click Here

 41. بازتاب : Click Here

 42. بازتاب : Click Here

 43. بازتاب : Click Here

 44. بازتاب : Click Here

 45. بازتاب : Click Here

 46. بازتاب : Click Here

 47. بازتاب : Click Here

 48. بازتاب : Click Here

 49. بازتاب : Click Here

 50. بازتاب : Click Here

 51. بازتاب : Click Here

 52. بازتاب : Click Here

 53. بازتاب : grand rapids teeth whitening

 54. بازتاب : Click Here

 55. بازتاب : grand rapids same day crowns

 56. بازتاب : Click Here

 57. بازتاب : Click Here

 58. بازتاب : https://gquery.org/

 59. بازتاب : Click Here

 60. بازتاب : Click Here

 61. بازتاب : Click Here

 62. بازتاب : Click Here

 63. بازتاب : Click Here

 64. بازتاب : Click Here

 65. بازتاب : 실시간카지노사이트

 66. بازتاب : Click Here

 67. بازتاب : Click Here

 68. بازتاب : Click Here

 69. بازتاب : Click Here

 70. بازتاب : Click Here

 71. بازتاب : Click Here

 72. بازتاب : Click Here

 73. بازتاب : Click Here

 74. بازتاب : refer and earn site

 75. بازتاب : Click Here

 76. بازتاب : Click Here

 77. بازتاب : Click Here

 78. بازتاب : Click Here

 79. بازتاب : Click Here

 80. بازتاب : Click Here

 81. بازتاب : Click Here

 82. بازتاب : Click Here

 83. بازتاب : Click Here

 84. بازتاب : Click Here

 85. بازتاب : Click Here

 86. بازتاب : Click Here

 87. بازتاب : 최고의 온라인 카지노

 88. بازتاب : 프로그레시브 잭팟

 89. بازتاب : domain

 90. بازتاب : best-domain-broker

 91. بازتاب : top cardano nft projects

 92. بازتاب : Google reviews

 93. بازتاب : reputation defenders

 94. Schlampige Analoga werden oft in Apotheken verkauft, was die Glaubwürdigkeit von Reduslim untergräbt.
  Mit Ultraschall kann man auch schlank werden und Cellulite bekämpfen. Ultraschall hilft nicht nur gegen Falten im Gesicht.
  Solange keine Allergien oder Unverträglichkeiten gegen einen oder mehrere der
  Inhaltsstoffe vorliegen, ist beinahe ausgeschlossen, dass Reduslim gefährlich ist.
  Nach dem Öffnen muss die Verpackung im Kühlschrank aufbewahrt werden, da die Kapseln natürliche Inhaltsstoffe enthalten. Durch
  die pflanzlichen Inhaltsstoffe sind Nebenwirkungen unwahrscheinlich.
  Dies gilt vor allem bei Nebenwirkungen wie allergischen Reaktionen. Haftungsausschluss für Testimonials:
  Die Erfahrungsberichte auf dieser Website stammen von tatsächlichen Nutzern unserer Produkte und/oder Dienstleistungen und wurden uns auf verschiedenen Wegen übermittelt.
  Leider ist die Verteilung unserer Fettzellen genetisch bestimmt und
  so ist es nicht möglich, dass man nur speziell an bestimmten Körperregionen, wie dem
  Bauch oder den Beinen abnimmt. Es ist möglich,
  mit Reduslim erfolgreich abzunehmen. Reduslim
  kann von Frauen und Männern aller Altersgruppen (ab 18 Jahren) eingenommen werden. Die schlechten Schuhe werden immer
  besser, und Sie müssen einen bestimmten Reduslim
  Noverloo Aktion Winkel nach innen legen. Reduslim enthält wichtige Spurenelemente, die das Immunsystem positiv beeinflussen.

  Wenn sie integriert sind, vermehren sich reduslim Häuser.
  Es enthält unter anderem Spirulina, die die Verdauung stark
  erleichtert, Goji-Samen, die für ihre heilenden Eigenschaften und ihren erhöhten Stoffwechsel
  bekannt sind, und Kurkuma, die für ihre antibakteriellen Eigenschaften bekannt ist, die die Entzündungsrate
  im Körper weiter reduzieren. Was versteht man unter Appetitzügler?

  In welchen Darreichungsformen kann man Appetitzügler kaufen? Nach einem weiteren Monat,
  der Appetitzügler Test dauert nun zwei Monate, liegt Andreas bei 85 Kilogramm.
  Welche sind die besten Appetitzügler? Welche Informationen gibt es zu dem Gebrauch.
  Mitesser Bei Mitessern handelt es Reduslim dosierung um schwarze Fett-Pfropfe,
  welche sich vor der Öffnung der Talgdrüsen setzen. Es gibt an, wie das Produkt in welcher Dosierung und für welche Dauer verwendet werden soll.
  Außerdem gibt es die Möglichkeit, das Produkt über die direkte Herstellerseite zu
  kaufen. Möglichkeit, den eigenen Körperfettanteil zu reduzieren.
  Bei baaboo erhalten Sie den günstigsten Preis
  bereits bei der Einzelpackung. Denn hier gibt es nicht nur das originale Produkt, sondern eine schnelle Lieferung und am Ende wird auch noch der definitiv beste Preis geboten, den man für Reduslim
  bekommen kann.

  „Das Produkt, welches wir in der Show gezeigt haben, wurde jetzt in Reduslim rebranded.
  Soost, allen bekannt aus der Sendung Popstars hat
  jetzt auch ein Onlineabnehmprogramm entwickelt, mit welchem er
  selbst in 10 Wochen 20 kg abgenommen hat. 2. Das Mittel
  wird 4 Wochen lang täglich eingenommen. Der Hersteller verwendet nach eigenen Angaben ausschließlich
  gut verträgliche Extrakte für sein Mittel. Aus diesem Grund empfehlen wir zur Sicherheit Ihrer Gesundheit,
  das Produkt direkt beim Hersteller auf der offiziellen Website in der Schweiz
  zu kaufen. Das Produkt soll auch den gesamten Energiebedarf des
  Körpers erhöhen, womit die Gewichtsabnahme nochmals beschleunigt werden soll.
  Doch funktioniert das Produkt wirklich oder wollen die Hersteller ihre Kunden mit
  dem Produkt über den Tisch ziehen? Der Hersteller in der
  Anleitung warnt nur diejenigen, die eine individuelle Unverträglichkeit gegenüber
  den pflanzlichen Inhaltsstoffen haben. Laut Hersteller ist es nicht notwendig,
  die Ernährung umzustellen oder auf bestimmte Lebensmittel zu verzichten.

  Slimymed und Adele Laut einigen Berichten im Internet,
  soll die Sängerin Adele mit Slimymed direct effect 45 kg abgenommen haben. Es soll nicht nur dazu in der
  Lage sein die Schmerzen zu lindern, sondern gleichzeitig auch
  die Besenreisern und Krampfadern reduslim beseitigen. Es soll das Abnehmen erleichtern, indem es parallel zu einer Diät, einer Ernährungsumstellung oder einer Änderung des Lebensstils eingenommen wird.
  PERSÖNLICHE GESUNDHEIT: PERSPEKTIVEN UND LEBENSSTILEN betont die persönliche
  Verantwortung des Einzelnen für sein Wohlbefinden, indem es
  allgemeine (zentrale) und aktuelle Gesundheitsinformationen als
  Entscheidungshilfe präsentiert. In welchem Zeitraum können Ergebnisse zu sehen sein.
  Tempelfalten können ein Stift für Atherosklerose sein.
  Sofern Sie dem Link in unserem Artikel folgen, landen Sie auf der Homepage des Herstellers,
  der Sie sich anvertrauen können. 5. Machen Sie nach Abschluss des Kurses eine zweiwöchige Pause.
  In Deutschland gekaufte Kapseln Reduslim bieten einen schnellen Gewichtsverlust,
  vorbehaltlich aller Empfehlungen des Herstellers in der Anmerkung.
  Die Bestandteile des Arzneimittels sind tagsüber wirksam, daher darf die in der
  Anmerkung angegebene Dosis nicht überschritten werden. Ich nahm es regelmäßig, wie
  in der Anmerkung geschrieben, und das Ergebnis ließ
  nicht lange auf sich warten.

  Also visit my web site: “https://funventure.eu/wiki/minerssettlement/index.php?title=Einem_Geliebten_Menschen_Beim_Abnehmen_Helfen

 95. بازتاب : 2023 Books

 96. بازتاب : family member

 97. بازتاب : birth records

 98. بازتاب : obituary

 99. بازتاب : rip

پاسخ دهید