آنژیوگرافی چیست؟

1

آنژیوگرافی چیست؟!

آنژیوگرافی از دو کلمه آنژیو به معنای رگ یا عروق و کلمه گرافی به معنای  نگاشتن  تشکیل شده استکه به مطالعه رادیولوژی سرخرگهای خونی باتزریق ماده حاجب یددارمحلول درآب رابه طورمستقیم باسوزن(Catheterism)باهدایت کاتترانجام می گیرد.

آنژیوگرافی روشی بسیار دقیق برای بررسی رگ های کرونری قلب است.سرخرگ های کروناری، خون و اکسیژن مورد نیاز عضله قلبی را تامین می کنند.ممکن است این سرخرگ ها متعاقب تجمع کلسترول ،سلول ها  یا سایر موارد دچار تنگی شوند.این امر سبب کاهش جریان خون به قلب شما می شود.اگر یک لخته خون تشکیل شود و به طور کامل جریان خون از خلال سرخرگ را دچار انسداد سازد،حمله قلبی رخ می دهد.

تاریخچه آنژیوگرافی :

این آزمایش از همان اوایل کشف اشعه ایکس آغاز گردید . به طوری که اولین باردرسال ۱۸۹۶ هابیک و لیندنتال با تزریق ماده حاجب امولسیون مخلوط گچ سرخرگ های یک دست قطع شده انسان را نشان دادند.

به علت نبودن موادحاجب مناسب تا سال ۱۹۲۳ هیچ آزمایشی به روی عروق خونی انسان زنده صورت نگرفت.در سال ۱۹۲۳ اولین آنژیوگرافی با استفاده از برومید استرنسیوم و یک سال بعد اولین آنژیوگرافی ران با یدید سدیم (NaI) به روی انسان زنده انجام گردید.

امروزه روش تکامل یافته تر آنژیوگرافی همراه با درمان موضعی تحت عنوان آنژیو پلاستی صورت می گیرد. این روش در سرخرگ هایی که دچار گرفتگی یا انسداد می باشند انجام می شود و با عنوان (P.T.A.( Percotaneous Transluminal Angioplastyبرای اولین بار در سال ۱۹۶۴ توسط دوترو انجام گرفت. این روش در درمان بیماری تصلب شرایین کاربرد بسیار گسترده ای دارد و در مقایسه با عمل جراحی از مزایای متعدد از جمله درد بسیار کم، کاهش خطر مرگ و میر و اقتصادی بودن برخوردار است. روش PTAنه تنها در درمان بیماری های شریانی به ویژه تنگی و انسدادها بلکه در درمان سرخرگ های کوچک قلب نیز کاربرد گسترده ای دارد.

گفتگو ها1 دیدگاه

  1. You’re so interesting! I don’t suppose I’ve truly
    read through a single thing like this before. So wonderful to find somebody with a few original thoughts on this subject.
    Really.. many thanks for starting this up. This site is
    one thing that is needed on the internet, someone with a
    little originality!

پاسخ دهید